2024-03-13 Cezary Szary

Embolizacja żylna – tajniki zabiegu

We współczesnym świecie medycyny pojawiające się innowacje oferują rozwiązania problemów, na które jeszcze do niedawna nie mieliśmy żadnego „lekarstwa”. Tak od dawna było również z leczeniem niewydolności żylnej. Dziś, wraz z dr Venus, doradczynią Pacjenta AI, zagłębimy się w temat embolizacji żylnej – zabiegu, który w wielu przypadkach pozwala na rozpoczęcie przyczynowego leczenia choroby żylnej.
Dr Venus – prezentująca wiedzę zespołu Kliniki Flebologii – przybliży Ci, na czym polega ta małoinwazyjna procedura, ale także rozwieje wszelkie wątpliwości na jej temat, a wszystko to w ramach krótkiego, ale treściwego wideo. Zapraszamy do lektury i oglądania!

Co oznacza termin „embolizacja”?

Embolizacja żylna to małoinwazyjna procedura medyczna wykonywana wewnątrznaczyniowo zwykle z dostępu przez skórę pacjenta. W tym przypadku termin embolizacja odnosi się do działań na układzie żylnym. Słowo „embolus”, pochodzące z języka angielskiego, oznacza „zator”. Procedura embolizacji żylnej polega na wprowadzeniu pewnej substancji chemicznej (np. sklerozantu lub kleju naczyniowego) lub sztucznych materiałów (najczęściej są to spirale embolizacyjne, czyli tzw. coile) do światła poszerzonego i niewydolnego naczynia żylnego w celu jego kontrolowanego zapchania. Wprowadzenie środków embolizacyjnych do światła naczynia żylnego doprowadza do jego okluzji (zamknięcia), a następnie inicjuje proces włóknienia i obkurczenia naczynia. Takie działania w układzie żylnym mają na celu unieczynnić i wyłączyć z krwioobiegu żylakowato poszerzone naczynia lub część malformacji żylnej. W ten sposób uzyskiwany jest efekt ograniczenia napływu krwi żylnej do splotów żylnych, które są napełniane wstecznie, a następnie rozciągane, powodując patologiczne przekrwienie narządu rodnego (macicy, pochwy), jajników czy pęcherza moczowego.

Materiały embolizacyjne – czym są?

Współcześnie stosowane materiały embolizacyjne to dobrze sprawdzone substancje chemiczne i środki, pozwalające w sposób bardzo wybiórczy i skuteczny zamknąć niewydolne naczynie. Pamiętajmy, iż w przypadku układu żylnego długotrwałe przekrwienie narządowe może prowadzić do jego dysfunkcji a finalnie do niewydolności. Co ważne wykorzystywane współcześnie materiały embolizacyjne nie wykluczają pacjentów z późniejszych badań diagnostycznych, takich jak: RTG, tomografia komputerowa czy wysokopolowy rezonans magnetyczny.

Embolizacja żylna w Klinice Flebologii – największe doświadczenie w Polsce w przyczynowym leczeniu choroby żylnej!

W Klinice Flebologii w Warszawie opracowaliśmy przed laty autorski sposób wykonywania embolizacji żylnych. W naszej codziennej praktyce tzw. „przyczynowego leczenia choroby żylnej” (jesteśmy pionierami tego nowatorskiego podejścia w Polsce) wykorzystywane są małoinwazyjne dostępy naczyniowe pod kontrolą aparatury USG oraz techniki implementowania sklerozantów i spiral wewnątrzżylnych powodujące bardzo skuteczne i precyzyjne zamykanie embolizowanych naczyń. W czasie zabiegów embolizacyjnych wykonywanych w Pracowni Naczyniowej Kliniki Flebologii wykorzystywana jest nowoczesna niskodawkowa aparatura rentgenowska.

Zabiegi embolizacyjne wykonywane są zawsze pod nadzorem zespołu anestezjologicznego. W naszej Klinice embolizacje żylne przeprowadzane są przez radiologów interwencyjnych i flebologów, zawsze po uprzednio wykonanej całościowej diagnostyce obrazowej (wenografii tomografii komputerowej lub wenografii rezonansu magnetycznego) oraz przeprowadzonym dokładnie badaniu USG Doppler żył jamy brzusznej, miednicy małej i dna miednicy oraz okolic krocza i sromu. Pacjent po zabiegu embolizacji powinien przebywać pod 2-4 godzinną obserwacją i opieką wykwalifikowanego personelu medycznego, najczęściej w pozycji leżącej.

Najczęstsze wskazania do embolizacji żylnej

Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet najczęstszą patologią leczoną przy użyciu embolizacji żylnej jest tzw. niewydolność żylna miednicy.

W przypadku kobiet do najczęściej wykonywanych zabiegów należy embolizacja żył jajnikowych i gałęzi żył biodrowych wewnętrznych. W przypadku mężczyzn jest to natomiast embolizacja niewydolnych żył gonadalnych, zwanych inaczej jądrowymi. Niewydolność żył jądrowych (po 40 r.ż. pacjenta jest ona zazwyczaj 2-stronna) prowadzi do powstawania żylaków powrózka nasiennego (odpowiednika żylaków przymacicz i splotów żylnych okołojajnikowych u kobiet).

Zabiegi embolizacji żylnej powinny być wykonywane przez doświadczony zespół składający się z radiologa, flebologa i radiologa interwencyjnego.

Zalety zabiegu embolizacji żylnej

Zabiegi embolizacji żylnej mają całą masą zalet, do których zaliczamy m.in.:

  • brak nacięć na skórze, brak szpecących szwów (a więc efektów niekorzystnych estetycznie, które często są pozostałością po operacjach chirurgicznych);
  • krótki czas trwania (zazwyczaj od 30 do 120 minut);
  • brak konieczności ogólnego znieczulania (w większości przypadków stosowana jest płytka sedacja i znieczulenie miejscowe);
  • szybki powrót do codziennych aktywności (po 5-10 dniach od zabiegu nie odczuwa się zwykle istotnych dolegliwości bólowych);
  • bardzo niskie ryzyko powikłań śródzabiegowych i pozabiegowych (powikłania wynikać mogą zarówno z samych działań na układzie żylnym, jak również z konieczności podawania środka kontrastowego do układu żylnego);
  • wysoką skuteczność zabiegów (*)

(*) Wg naszych ostatnich analiz – odsetek trwale zamkniętych naczyń żylnych poddawanych embolizacji przekracza ponad 95% w obserwacji 10-letniej!

Chcesz przeczytać więcej na temat skuteczności i bezpieczeństwa przyczynowego leczenia choroby żylnej, w tym niewydolności żylnej miednicy u kobiet, koniecznie zajrzyj do naszej publikacji naukowej pt.: „May Patients with Recurrent Venous Disease Benefit from Sequential Treatment More than Those without Previous Intervention? A Single-Center Retrospective Study on the Safety and Efficacy of Abdominal and Pelvic Veins Embolization in Sequential Approach„.

 

Klinika Flebologii

Autorskie podejście do przyczynowego leczenia chorób żył!

Adres

ul. Wawelska 5
(wjazd od ul. Rokitnickiej)
02-034 Warszawa

Rejestracja

+48 735 998 880
lub (22) 417 10 00
rejestracja@klinikaflebologii.pl

Contact-Block