Wenografia tomografii komputerowej (CTV) z użyciem jodowego środka kontrastowego to jedno z kluczowych narzędzi diagnostycznych współczesnej flebologii. Aby jednak badanie to przebiegło bez komplikacji i dostarczyło precyzyjnych wyników, pacjent musi być odpowiednio przygotowany. W tym wpisie blogowym omówimy krok po kroku, jak prawidłowo przygotować pacjenta do tego badania.
Co zrobić przed przystąpieniem do wenografii?
Przed przystąpieniem do badania wenografii tomografii komputerowej, pacjent musi wykonać dwa podstawowe oznaczenia z krwi:
- poziom kreatyniny – pomocnej w ocenie funkcji nerek,
- TSH (tyreotropina) – hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, który pozwala na ocenę funkcji tarczycy.
Wyniki tych badań powinny być aktualne, co oznacza, że nie mogą być starsze niż dwa tygodnie przed planowaną tomografią. Jest to kluczowe, aby ocenić, czy pacjent może bezpiecznie przyjąć środek kontrastowy. Jeśli poziom TSH jest obniżony, konieczna będzie konsultacja z endokrynologiem i uzyskanie zgody na podanie kontrastu.
Co w dniu badania?
W dniu badania, pacjent musi zabrać ze sobą wyniki badań z krwi. Warto również mieć przy sobie wcześniejsze wyniki badań obrazowych, które mogą być pomocne w diagnostyce porównawczej. Pamiętaj o zabraniu płyt oraz opisów radiologicznych.
Na badanie należy zgłosić się około 20 minut wcześniej, aby wypełnić kwestionariusz medyczny dotyczący swojego stanu zdrowia, przebytych chorób i operacji. Każdy pacjent przed badaniem ma obowiązek wypełnić taki formularz.
Do 6h przed badaniem wenografii TK nie należy spożywać posiłków. Oczyszczone jelita zapewniają lepszą jakość obrazowania i a opróżniony żołądek znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia odruchu wymiotnego w czasie podawania środka kontrastowego. Należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu – na kilka godzin przed badaniem pacjent powinien wypić co najmniej litr niegazowanej wody. Jest to szczególnie ważne u osób odwodnionych i z upośledzoną funkcją nerek. Przed samym wejściem do pracowni tomografii komputerowej warto odwiedzić toaletę w celu opróżnienia pęcherza moczowego. Ułatwi to przebieg badania i zapewni większy komfort leżenia w czasie akwizycji.
Jak przebiega badanie wenografii TK?
W większości przypadków badanie żył w tomografii komputerowej trwa bardzo krótko. Najczęściej około 3-4 minuty. Po wykonaniu badania wenografii TK pacjent musi pozostać w placówce przez około 30 minut. W tym czasie jest on monitorowany pod kątem wystąpienia ewentualnych reakcji alergicznych na zastosowany środek kontrastowy.
Po półgodzinie i upewnieniu się, że wszystko jest w porządku, pielęgniarka usuwa założony uprzednio do żyły wenflon. Ważne by nigdy nie próbować usuwać wenflonu samodzielnie. Jest to zadanie dla personelu medycznego.
Jak postępować po badaniu wenograficznym?
Po zakończeniu badania wenograficznego, pacjent powinien pić dużą ilość niegazowanej wody. Jest to szczególnie ważne dla pobudzenia pracy nerek. Przyspiesza to znacznie wydalanie środka kontrastowego z organizmu. Nawodnienie organizmu jest najprostszą i najskuteczniejszą metodą zapobiegania pokontrastowego uszkodzenia nerek.
Podsumowując, odpowiednie przygotowanie pacjenta przed, w trakcie i po badaniu tomografii komputerowej z podaniem kontrastu jodowego jest kluczowe dla uzyskania dokładnych wyników oraz minimalizacji ryzyka powikłań. Przestrzeganie powyższych zaleceń zapewnia komfort pacjenta i bezpieczeństwo procedury diagnostycznej.